Zapraszamy na spotkanie autorskie wokół książki Kadry z widokiem na wojnę. Film polski w czasie II wojny światowej połączone z koncertem wojennych piosenek w wykonaniu Michała Maj Wieczorka.
We wrześniu 1939 roku polscy filmowcy, w skrajnie trudnych warunkach, podjęli walkę nietypową bronią, jaką był obraz filmowy. Dokumentując losy Polaków na frontach niemal całego świata, ukazywali prawdę o wojennej rzeczywistości fałszowanej przez niemiecką propagandę. Powstające wówczas filmy podsycały żołnierskiego ducha walki i zjednywały Polakom sprzymierzeńców.
Dziś zarejestrowane pond 80 lat temu obrazy stanowią bezcenne źródło historyczne i są świadectwem okrucieństwa II wojny światowej. Książka Michała Maj Wieczorka udowadnia, że w dziejach polskiej kinematografii czas ten nie był „czarną dziurą”, a filmowa twórczość Polaków stanowiła ważne narzędzie w walce o niepodległość kraju.
Michał Maj Wieczorek – historyk polskiego filmu, aktor, wokalista, scenarzysta teatralny i filmowy. Od 2012 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Łódzkiego Teatru Piosenki. W 2016 roku we współpracy z wydawnictwem Księży Młyn opublikował książkę W melodii tej siła zaklęta. Piosenka w polskim filmie 1930-39. Od lat zajmuje się historią polskiego filmu, którego dzieje opisuje w stałej rubryce KINO RETRO magazynu „Kulturalna Nowosolna”. Książka Kadry z widokiem na wojnę jest efektem jego wieloletnich badań tematu polskiego filmu w czasie II wojny światowej.
13 marca 2025 roku (czwartek), godz. 18
Muzeum Powstania Warszawskiego, Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego
ul. Grzybowska 79, Warszawa
Wstęp wolny.
[materiały prasowe]