Niezrealizowane filmy Wajdy – to drugi temat obchodów tegorocznych urodzin Mistrza. Ze Stanisławem Janickim, ulubionym dziennikarzem filmowym kilku pokoleń polskich kinomanów, będziemy rozmawiać właśnie o filmowych, niezrealizowanych marzeniach Andrzeja Wajdy. Janicki prowadził z Wajdą – z przerwami – rozmowę na ten temat przez 50 lat. Panowie zaczęli regularnie się spotykać przy okazji pracy na planie Krajobrazu po bitwie. Dzięki zebraniu stenogramów z tych spotkań w książce Marzenia filmowe Andrzeja Wajdy Janickiego, budzi się we mnie refleksja, że istnieje w olbrzymia ilość filmów, które mogłyby powstać, gdyby Wajda dokonywał alternatywnych wyborów artystycznych, lub okoliczności, często polityczne, wpływające na decyzję czy film może powstać, czy nie byłby inne. O tym będziemy rozmawiać z autorem książki, Stanisławem Janickim przed seansem filmu Krajobraz po bitwie – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka CKF.
Scenariusz filmu powstał na motywach opowiadania Tadeusza Borowskiego Bitwa pod Grunwaldem ale współscenarzysta, dokumentalista Andrzej Brzozowski, wraz z Andrzejem Wajdą postanowili sięgnąć jeszcze po motywy z kilku innych opowiadań tego autora. Tematyka filmu, oparta na drastycznej prozie wojennej, dotyczyła nie tyle tego, co wielu literaturoznawców uważa za niemożliwe do wyrażenia w narracji – czyli zjawiska Zagłady, ile problemu życia po zagładzie i rekonstrukcji tożsamości, przezwyciężania traumy i warunków możliwości adaptacji do życia „po”, w obliczu całkowitej utraty złudzeń co do ludzkiej natury. Takim właśnie zamrożeniem, rozbiciem, goryczą, rezygnacją, poczuciem pustki i utraty człowieczeństwa przesycony jest film Wajdy, w którym, pomimo wyzwolenia, więźniowie niemieckiego obozu koncentracyjnego są wciąż w nim przetrzymywani – jako w obozie przejściowym – czekając na trudny, choć upragniony moment konfrontacji z wolnością. Reżyser mówił, że ten moment, zaraz po wojnie był udziałem nie tylko jego i Borowskiego, ale też choćby malarza Andrzeja Wróblewskiego, którego Wajda cytuje w kadrach Krajobrazu po bitwie.
Stanisław Janicki – pisarz, dziennikarz, scenarzysta, wybitny znawca, krytyk i historyk kina. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Doktor nauk humanistycznych na UAM w Poznaniu. Przez wiele lat pracował jako redaktor miesięcznika „Film”. Był autorem cyklicznego programu telewizyjnego pt. W starym kinie. Wykładowca akademicki, autor wielu artykułów i książek o tematyce filmowej. Mieszka w Bielsku-Białej.
Pokaz realizowany jest w ramach cyklu ROZMOWY O PATRONIE.
14 marca, czwartek, godz. 18
spotkanie ze Stanisławem Janickim, autorem książki Marzenia filmowe Andrzeja Wajdy
prowadzenie: Magdalena Juszczyk
pokaz filmu Krajobraz po bitwie, reż. Andrzej Wajda
WSTĘP WOLNY
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy
Studio U20, Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa
[materiały prasowe]