Sensacyjna skarga o naruszenie prawa autorskiego
„5-ta Rano”
20 października 1935, nr 295

projekt: Tadeusz Rosen
źródło: FINA
Do Sądu Okręgowego wpłynęła sensacyjna skarga o naruszenie prawa autorskiego przeciwko Hilaremu Templowi, właścicielowi fabryki płyt Syrena-Rekord i, zarządzającemu działem i litografii zakładów drukarskich Bracia Koziańscy, Janowi Pawlakowi.
Przyczyny skargi są następujące: młody i utalentowany malarz i rysownik p. Tadeusz Rosen wykonał na zamówienie pewnej wytwórni filmowej plakat, reklamujący nowy film pod tytułem: Panienka z poste restante. Plakat zawierał pomysłowy rysunek koperty na której reprodukowana była główka głównej wykonawczyni Almy Kar. U dołu czerwoną farbą wydrukowane były nazwiska pozostałych wykonawców.
Któregoś dnia przechodząc ulicą zauważył p. Rosen, że pomysł plakatu został zużyty dla firmy Syrena-Rekord, która pozostawiła wszystko bez zmiany, ale na miejsce nazwisk wykonawców zostały wstawione słowa „na płytach Syrena-Elektro”. Ponieważ twórca plakatu nie udzielał zezwolenia na produkcję plakatu, wystąpił on na drogę sądową i przeciwko pp. Templowi i Pawlakowi, domagając się pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej, za naruszenie jego praw autorskich przez bezprawne wykorzystanie projektu plakatu. Sprawie nadano bieg i wkrótce pp. Tempel i Pawlak zasiądą na ławie oskarżonych. Charakterystyczna rzecz, że firma Syrena-Elekto w ciągu krótkiego czasu ma już kilka spraw o pogwałcenie praw autorskich.
Interesująca sprawa
„Codzienna Gazeta Handlowa”
20 marca 1936, nr 67

źródło: Stare Melodie
(ad) III wydział karny Sądu Okręgowego rozpatrywać będzie w dn. 6 IV o godz. 9-ej interesującą sprawę, wytoczoną przez architekta, Tad. Rosena przeciwko członkowi zarządu wytwórni płyt gramofonowych Syrena – Rekord, Hilaremu Templowi i, kierownikowi działu litografii zakładów graficznych B-ci Koziańskich, Janowi Pawlakowi. Z doręczonego aktu oskarżenia wynika, że w kwietniu r. ub. arch. T. Rosen otrzymał zamówienie od inż. St. Gulanickiego, produkującego film dźwiękowy Panienka z poste restante – na wykonanie plakatu reklamowego tego filmu. Po wykonaniu projektu, przedstawiającego podobiznę odtwórczyni roli głównej i zaopatrzonego w odnośne napisy (nazwisko, artystki, tytuł filmu i nazwę kina) plakat oddano do wykonania wspomnianemu zakładowi graficznemu. Tymczasem wkrótce ukazały się na mieście, w sklepach z instrumentami muzycznymi, identyczne plakaty… ze zmienionym tylko napisem (zamiast nazwy kina) „na płytach Syrena-Rekord”!
W rezultacie użycia przez wytwórnię płyt z naruszeniem praw autorskich plakatu z filmu Panienka z poste restante arch. T. Rosen domaga się odszkodowania w wysokości 3 000 zł za bezprawne wykorzystanie pomysłu malarskiego.
Podobno zresztą w najbliższym czasie będziemy mieli do zanotowania szereg podobnych procesów, wytoczonych przez grafików różnym firmom.
O naruszenie prawa
„5-ta rano”
7 kwietnia 1936, nr 100
W Sądzie Okręgowym znalazła się wczoraj sprawa właściciela firmy Syrena-Rekord p. Templa oskarżonego o naruszenie praw autorskich młodego rysownika p. Tadeusza Rosena przez wyzyskanie plakatu jego pomysłu do reklamowania płyt gramofonowych. Mianowicie p. Rosen wykonał projekt plakatu reklamowego do filmu Panienka z poste restante. Po krótkim czasie ukajały się identyczne plakaty z tym jednak, że zamiast nazwisk artystów, biorących udział w filmie, wymienione były piosenki nagrane na płytach Syrena.
Ze względu na niestawiennictwo oskarżonego sąd sprawę odroczył z tym, że p. Tempel będzie zobowiązany stawić się na następny termin.