18 kwietnia 1926 roku rozgłośnia radiowa w Warszawie rozpoczęła regularną emisję programu radiowego. Kilka dni później pracę na antenie rozpoczął Tadeusz Bocheński – najpopularniejszy spiker radiowy, nazywany księciem spikerów.
I właśnie 18 kwietnia, z okazji 97. rocznicy działalności Polskiego Radia, kino Iluzjon zaprasza na specjalny pokaz, podczas którego chcielibyśmy przypomnieć tę niezwykłą postać. Tadeusz Bocheński poza praca spikerską był także lektorem, konferansjerem, aktorem i niezrównanym recytatorem. W latach 30. sporadycznie brał udział także w produkcjach filmowych, przeważnie jako płynący z radioodbiornika głos spikera. Zaprezentujemy dwa filmy krótkometrażowe oraz jeden pełnometrażowy z jego udziałem.
Będą to Widzę cię we wspomnieniu (1936), w którym Bocheński melodeklamuje fragmenty prozy Stefana Żeromskiego, Jak za dawnych dobrych lat (1942), w którym jego głos dobiega z radia w salonie głównej bohaterki oraz komedię Kocha, lubi, szanuje (1934), w której Bocheński jest głosem spikera radiowego.
Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją dr. Michała Pieńkowskiego, który opowie o Tadeuszu Bocheńskim i zaprezentuje kilka jego unikatowych nagrań.
Filmy Widzę cię we wspomnieniu oraz Kocha, lubi, szanuje zostały zdigitalizowane w ramach Programu Operacyjnego „Polska Cyfrowa”.
18.04.2023, godz. 19
Kino Iluzjon, sala Stolica
Warszawa
Wstęp wolny | Wejściówki do odbioru w kasie kina
[materiały prasowe]
Zdjęcie wprowadzające: fotografia Tadeusza Bocheńskiego, której autorem jest