Szanowni Państwo,
spotkanie z przyczyn niezależnych zostało odwołane. Przepraszamy w imieniu „Starego Kina”.
Delegatura IPN w Kiecach oraz Buskie Samorządowe Centrum Kultury serdecznie zapraszają na spotkanie poświęcone życiu i twórczości estradowej legendarnego aktora Eugeniusza Bodo. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 6 lutego, o godzinie 15.30.
Tego dnia będziecie mieli Państwo również okazję zobaczyć wystawę biograficzną „Eugeniusz Bodo”, przygotowaną przez Delegaturę IPN w Kielcach. Ekspozycja ta stanowi bogatą podróż przez życie artystyczne i osobiste Eugeniusza Bodo, ukazując zarówno jego sukcesy sceniczne, jak i zawiłości prywatnych losów.
Eugeniusz Bodo (1899–1943) to postać niezwykle barwna i pełna kontrastów. Jeden z największych idolów polskiego kina, bożyszcze kobiet i wzór elegancji. Zdobył ogromną popularność dzięki filmom takim jak Czy Lucyna to dziewczyna?, Paweł i Gaweł czy Piętro wyżej. Jako aktor i wykonawca piosenek, takich jak Ach, śpij kochanie, Umówiłem się z nią na dziewiątą czy Już taki jestem zimny drań, zdobył serca widzów swoim urokiem i talentem.
Jego życiorys to fascynująca opowieść, rozpoczynająca się 28 grudnia 1899 roku w Genewie. Ojciec, Teodor Junod, Szwajcar, prowadził kino Urania w Łodzi, a matka, Anna Jadwiga Dylewska, była szlachcianką polskiego pochodzenia.
Początki kariery Bodo to występy w warszawskich kabaretach, takich jak Qui Pro Quo i Morskie Oko, gdzie spotkał się m.in. z Hanką Ordonówną, Mieczysławem Foggem czy Zulą Pogorzelską. Jego debiut filmowy miał miejsce w 1925 roku w Rywalach pod reżyserią Henryka Szaro. Następne produkcje, takie jak Uśmiech losu, Wiatr od morza, czy w Czarna perle, przyniosły mu coraz większą rozpoznawalność.
Jednak to Piętro wyżej (1937) przyniosło mu jedną z najbardziej rozpoznawalnych ról. Jako Henryk Pączek, spiker radiowy zafascynowany muzyką rozrywkową, Bodo podbił serca widzów, a piosenka Umówiłem się z nią na dziewiątą stała się nieśmiertelnym hitem.
Przed wybuchem II wojny światowej Bodo cieszył się ogromną popularnością, stając się jednym z najbardziej eleganckich mężczyzn Warszawy. W roku 1936 zdobył nawet tytuł Króla Mody.
Niestety, los nie był mu łaskawy po wybuchu wojny. Bodo wyjechał do Lwowa, gdzie angażował się artystycznie, ale w 1941 roku został aresztowany przez NKWD. Przeszedł przez więzienia w Moskwie i Ufie, trafiając ostatecznie do łagru w Kotłasie, gdzie zmarł 7 października 1943 roku z głodu i wycieńczenia.
Spotkanie i wystawa w Buskim Samorządowym Centrum Kultury to wyjątkowa okazja, aby oddać hołd jednemu z największych talentów polskiego kina przedwojennego. Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników sztuki i historii na to niezapomniane wydarzenie.
Źródło: BSCK, dzieje.pl
[materiały prasowe]