Po dwóch latach przerwy odbyły się wreszcie w całej Polsce realne Noce Muzeów. Wilanowska Noc Muzeów była powrotem magii lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia. Na dziedzińcu Muzeum Pałacu w Wilanowie przedstawiono widowisko Nie kochać w taką noc to grzech.
Na scenie pojawiło się czterdzieści „przedwojennych artystek” (uczestniczki realizowanego od wielu lat w muzeum programu edukacyjno-charytatywnego Debiutantki) w strojach specjalnie zaprojektowanych na to wydarzenie przez artystów Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Towarzyszyli im studenci grupy rekonstrukcyjnej Wojskowej Akademii Technicznej oraz Uniwersytetu Warszawskiego.
Mundury z epoki, fraki i migoczące w świetle kostiumy oraz biżuteria stworzyły klimat przedwojenny a muzyka wykonywana na żywo jeszcze bardziej przeniosła widzów do tamtych czasów.
Piosenki Nie kochać w taką noc to grzech, Ada! To nie wypada, Już nie zapomnisz mnie, Umówiłem się z nią na dziewiątą, Jak za dawnych lat, które były wykonywane w filmach takich jak Ada! to nie wypada, Zapomniana melodia, Manewry miłosne, czy Piętro wyżej sprawiły, że widownia znalazła się w sposób magiczny w przedwojennej stolicy . Wraz z piosenkami pojawiły się wspomnienia związane z ich pierwszymi wykonawcami – Aleksandrem Żabczyńskim, Eugeniuszem Bodo, Tolą Mankiewiczówną, czy Hanką Ordonówną. Utwory wykonały Aleksandra Turzańska i Dorota Zdankiewicz, uczestniczki VIII i IX edycji programu Debiutantki oraz gościnnie Antoni Turzański. Choreografka Monika Moskwa oraz prowadzący widowisko Agnieszka D. Michalczyk (autorka programu Debiutantki) oraz Grzegorz Rogowski – znawca kina przedwojennego, pisarz, a także filmograf w znakomitym stylu oddali magię lat dwudziestych, potwierdzając, że majowe noce mają swój urok i czar.
Nie kochać w taką noc to grzech możliwe było do alizowania dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, który był współorganizatorem tego wyjątkowego wydarzenia mającego miejsce 14 maja 2022 roku.
[materiały prasowe]











