10% dla mnie

Czechosłowacja, Jugosławia, Palestyna, USA (Mój wujaszek z Ameryki)
tak
1932
7 stycznia 1933 roku
fabularny
Juliusz Gardan
Henryk Korewicki
Bolesław Land
Seweryn Steinwurzel
Feliks Matuszelański
Stefan Norris
Adam Rapacki
Stanisław Wohl
Rudolf Ohlschmidt
Frederic Raphael
Falanga
Jerzy Nel
Jerzy Nel
Leo-Film
Maria Hirszbein
Kazimierz Krukowski
dźwiękowy
Budy, małe prowincjonalne miasteczko. Zosia, córka Grzybków, kocha się z wzajemnością w Janku, pomocniku notariusza. Matka Zosi nie zgadza się na ich małżeństwo. Twierdzi, że pochodzi z rycerskiej rodziny i tylko brak pieniędzy uniemożliwia jej życie na wysokim poziomie. Winą za to obarcza Walerego, swojego męża-pantoflarza.
Pewnego dnia Grzybkowie dowiadują się, że ciotka Walerego zostawiła mu spadek w wysokości 50.000 dolarów. Cała rodzina wyjeżdża do Warszawy. Zatrzymują się w ekskluzywnym hotelu Palace. Poznają tam Lopka, który chwali się swoimi znajomościami i oferuje pomoc w nawiązywaniu kontaktów w najwytworniejszych kręgach towarzyskich. W rzeczywistości jest „niebieskim ptakiem”, mieszka w pensjonacie u pani Patyk i podobnie jak większość lokatorów nie płaci komornego. Lopek oprowadza Grzybków po sklepach, zapewniając sobie u sprzedawców 10% od każdej transakcji. Kiedy w salonie mody Grzybkowa zajmuje się przymierzaniem sukien, Walery wymyka się na miasto. Przypadkowo poznaje cwaniaka, który twierdzi, że jest skoligacony z jego rodziną. W knajpie przy wódce cwaniak namawia Walerego, by kupił pomnik Kopernika dla rodzinnego miasteczka. Za 500 zł dobijają targu.
Tymczasem do hotelu Palace przyjeżdża Janek. Chce zobaczyć się z Zosią, ale Grzybkowa każe wyrzucić go za drzwi. Janek spotyka Lopka, jak się okazuje, kolegę z wojska. Zwierza mu się ze swojej nieszczęśliwej miłości. Lopek obiecuje pomoc. Nie wie, że sprawa dotyczy Zosi, o względy której sam zabiega.
Grzybkowie zapraszają Lopka i jego znajomych na dancing. Pani Patyk, Zdziś i Dziunia przedstawiają się jako członkowie arystokratycznych rodzin. „Baron” Zdziś stara się uwieść Grzybkową. Lopek jest przekonany, że Zosia darzy go uczuciem. Umawia się z nią następnego dnia w kawiarni. Tam czeka na niego Janek. Widząc Zosię, nie posiada się ze szczęścia. Mimo uczuciowego rozczarowania, Lopek postanawia pomóc zakochanym. Za swój sprytny plan żąda jedynie 10%.
Grzybkową odwiedza w hotelu „baron” Zdziś. W imieniu „baronowej Rossignol” zaprasza na raut z okazji przyjazdu do Warszawy księcia Manoli. Grzybkowa nie jest obojętna na jego amory. Świadkiem ich pocałunku jest Lopek. Przy pomocy teatralnych rekwizytów Lopek aranżuje w pensjonacie pani Patyk arystokratyczny apartament. Grzybkowie witają się z gośćmi, którzy przebrani w stroje z epoki, udają postaci z wyższych sfer. Księciem Manoli okazuje się być Janek. Grzybkowa demaskuje go. Lopek wyjaśnia jej, że cała sytuacja jest mistyfikacją. Przypomina też o upojnym randez-vous z „baronem”. Grzybkowa zgadza się na ślub Zosi i Janka. Zakochani dziękują Lopkowi za pomoc.
Przy realizacji filmu współpracowały znane firmy warszawskie:
– toalety Toli Mankiewiczówny, frak Kazimierz Krukowskiego oraz stroje modelek zapewnił Dom Mody Bogusława Hersego ul. Marszałkowska 150
– futra – salon Maksymiliana Apfelbauma ul. Marszałkowska 125
– kapelusze – pracownia Marii Zydrańskiej ul. Boduena 1
– obuwie – salon Lucjana Leszczyńskiego ul. Nowy Świat 34
– fryzury wykonano w salonie Antoine’a (Antoniego Cierplikowskiego) ul. Mazowiecka 12
Obsada aktorska
Kazimierz Krukowski – Lopek
Władysław Walter – Walery Grzybek
Janina Janecka – Grzybkowa
Tola Mankiewiczówna – Zosia Grzybkówna
Tadeusz Wesołowski – Janek, urzędnik notarialny, ukochany Zosi
Zofia Czaplińska – Patyk-Rossignol, właścicielka pensjonatu
Alma Kar – „hrabianka” Dziunia
Juliusz Łuszczewski – „baron” Zdziś
Józef Orwid – notariusz Alojzy
Czesław Skonieczny – niebieski ptak, oszust
Tadeusz Fijewski – boy w hotelu Palace
Józef Kudła – boy w hotelu Palace
Stanisław Sielański – Paszkeles, „lokaj” anonsujący przybycie księcia na przyjęciu u mamy Patyk
Ludwik Fritsche – „hrabia” Oleś
Michał Halicz – „lokaj” na przyjęciu u mamy Patyk
Alina Żeliska – kobieta przy barze na dancingu
Edmund Minowicz – właściciel salonu mody
Stanisław Dobrzyniec – dyrygent na dancingu
Fred Melodyst – banjonista na dancingu
Stefan Gucki – kierownik sali w restauracji
Zofia Ślaska – modelka w salonie mody
Jan Wojcieszko – recepcjonista w hotelu Palace
Henryk Rzętkowski – kucharz
Halina Rapacka – „księżniczka” Tutti Frutti
Stefan Wroncki – kelner
Wincenty Rapacki (syn)
Jan Czapski