„Bohaterem oczywiście jest Aleksander. Natomiast zgromadzony materiał obejmuje szeroki obszar kultury międzywojennej, kabaretów i scen, które utonęły w opracowaniach oficjalnych. To bardzo cenna informacja, którą powinny się zainteresować uczelnie teatralne oraz miłośnicy zapoznanych gwiazd, którzy nucą przedwojenne piosenki filmu i kabaretu do dnia dzisiejszego. Sam jestem – po tej lekturze – bogatszy o wiedzę tamtych dni, choć siedziałem w jednej garderobie z Aleksandrem Żabczyńskim”.
Ignacy Gogolewski
„Z wielką przyjemnością przeczytałem książkę o Aleksandrze Żabczyńskim – pióra pani Olgi Gaertner. Dla mnie – człowieka 86-letniego, który wychował się na filmach przedwojennych, wycinał z gazet wszystko, co dotyczyło teatru i filmu, zaskakująca jest jedna rzecz: młoda autorka, a z kart jej książki przebija wielka sympatia do bohatera tej opowieści i zauroczenie czasami w których żył.
W mojej 66-letniej pracy zetknąłem się z wieloma aktorami, którzy figurują na kartach książki. Jednych znałem przelotnie, z innymi łączyła mnie praca i przyjaźń. W 1938 roku zdobyłem autograf Władysława Waltera. Dziesięć lat później współpracowałem z nim. W 1942 roku w kawiarni U Aktorów na ulicy Złotej, dostałem autograf Heleny Grossówny. W 1952 roku miałem z panią Heleną wspólne koncerty i byliśmy zaprzyjaźnieni.
Ta epoka jest mi bliska i często mam pretensje do autorów piszących o tych latach z dezynwolturą.
Aleksandra Żabczyńskiego nie znałem osobiście, ale wiem o nim dużo.
Lektura książki pochłonęła mnie i trudno mi było oderwać się od niej.
Będę namawiał autorkę na napisanie następnej pozycji poświęconej dawnym gwiazdom”.
Życzę sukcesu
Zbigniew Rymarz
Skarpa Warszawska
ISBN: 978-83-638-42-06-2
Data wydania: 25.05.2014
Format: 145 mm x 205 mm
Liczba stron: 216
Oprawa: miękka
[materiały prasowe]