Co słychać w polskich atelier? (1933)

W 1933 roku, prasa filmowa donosiła o postępach naszych rodzimych twórców. Szczególnie entuzjastycznie przyjęto zakończenie zdjęć do filmu „Pod Twoją Obronę”, w reżyserii Puchalskiego i Borowskiego oraz w wykonaniu Adama Brodzisza, Władysława Waltera i Marii Bogdy.

(pisownia oryginalna) „Treść tego filmu osnuta została na tle religijnem. Nad strona religijno-artystyczną czuwał ksiądz M. Mościcki z Akcji Katolickiej.

Na ukończeniu jest niedawno rozpoczęty film nowej wytwórni Uranja, założonej przez Eugeniusza Bodo. Film ten jest przez Warszyńskiego realizowany z amerykańska szybkością i niedługo ukarze się na naszych ekranach. W rolach głównych prócz Body, występują Mieczysława Ćwiklińska i Ina Benita.

Oczekiwać należy poza tem ukazania się filmów: „Sabra”, którego zdjęcia dokonane zostały przez Forda w Palestynie, przy współudziale aktorów teatru hebrajskiego z Moskwy „Habima” i „Ostatniej eskapady”, którego zdjęć dokonano na Czarnem Morzu, w Dalmacji, w Serajewie i Algierze. W rolach głównych występują tu: Zbigniew Staniewicz, Al. Rojewicz, Karolina Lubieńska, Józef Węgrzyn.

Na ogół sezon tegoroczny obfitował w polskie filmy, które z dość dużem powodzeniem przeszły na ekranach stolicy i prowincji.

Szczególnym powodzeniem cieszyły się komedie filmowe, których wyprodukowano aż cztery: 100 metrów miłości, 10 procent dla mnie, Romeo i Julcia i Każdemu wolno kochać. Rekord wśród aktorów pobili Adolf Dymsza i Zula Pogorzelska, którzy grali w trzech filmach.

Już w najbliższych dniach podamy nowe zamiary polskich wytwórni na okres najbliższy. Prawdopodobnie i w tym roku zrealizują nasze wytwórnie 12-14 filmów, w tem kilka produkcji mieszanej polsko-czeskosłowackiej i polsko-francuskiej”.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież