Dorothy Gibson - aktorka, która ocalała z katastrofy Titanica.

Dorothy Gibson urodziła się 17 maja 1889 roku w New Jersey. Była jedną z pierwszych amerykańskich aktorek filmu niemego i jednocześnie modelką. Na scenie wodewilowej występowała także jako tancerka i piosenkarka. Była także muzą Harrisona Fishera – utalentowanego rysownika, któremu chętnie pozowała.

Jedna z pierwszych aktorek, którą okrzyknięto mianem "gwiazdy". W czasach swojej kariery filmowej zarabiała najwięcej... pokonało ją załamanie nerwowe.

Dorothy rozpoczęła swoją karierę aktorską w 1911 roku. Współpracując z wieloma wytwórniami, które wówczas zakładano do obsługi rodzącej się sztuki filmowej. Grała subtelnie i naturalnie, a publiczność kinowa ją pokochała. Dorothy już na początku kariery ciężko pracowała. Zagrała w Miss Masquerader (1911) oraz w krótkometrażowym niemym filmie Love Finds The Way z 1912 roku. Jej pierwszą znaczącą rolą była jednak w tym czasie kreacja Molly Pitcher w dramacie historycznym Hands Across the Sea (1911).

Prawdziwym przełomem w jej karierze, okazała się nomen omen katastrofa transatlantyku Titanic w 1912 roku. Filmowcy już miesiąc po tragedii zaczęli prześcigać się w pomysłach na jej zobrazowanie. 22-letnia Dorothy Gibson wracała wówczas z wakacji w Europie i była jedną z osób, które ocalały, a ponieważ była aktorką, zagrała samą siebie w filmie Saved From Titanic (1912) – pierwszym filmie o tej katastrofie, który premierę miał zaledwie 29 dni po całym zdarzeniu!

Kiedy RMS Titanic tonął, Dorothy była jedną z 28 osób, którym udało się dostać na pierwszą łódź ratunkową. Kiedy Titanic uderzył w górę lodową – opowiadała później – usłyszałam tylko długie, skrzeczące „drapnięcie” i później już tylko zobaczyłam jak woda wlewa się do kabin.

Rozbitkowie byli świadkami dramatu, jaki rozgrywał się jeszcze na pokładzie statku nieuchronnie wciąganego pod taflę oceanu. Gibson wraz z resztą towarzyszy niedoli, ujrzeli pierwszą ekipę ratunkową po pięciu i pół godzinie od chwili, gdy znaleźli się na wodzie. Aktorka, jako współtwórca scenariusza do filmu Saved From Titanic, podkoloryzowała nieco swoją postać oraz rolę, jaką odgrywała w całym zdarzeniu. Dodała także kilka fikcyjnych postaci do swojego otoczenia, m.in. narzeczonego oraz swoich surowych rodziców, tworząc motyw przewodni dla wszystkich dalszych filmów o tej tematyce. Aby dodać autentyczności swojej roli, Gibson podczas kręcenia zdjęć miała na sobie to samo ubranie, które nosiła feralnej nocy.

Po zrealizowaniu produkcji, choć została ona przyjęta ciepło przez krytykę,  Dorothy przeszła załamanie nerwowe i nie zagrała już w żadnym innym filmie, natomiast Saved From Titanic uznaje się za film utracony. Taśmy spłonęły podczas pożaru wytwórni w 1914 roku. Historycy filmu, uznają produkcję za jedną z najważniejszych ery kina niemego. Jest to niepowetowana strata. Do czasów współczesnych zachowały się tylko pojedyncze klatki.