Lili Zielińska – ktokolwiek wie?

Historia o Lili Zielińskiej jest bardzo krótka i smutna… Urodą dorównywała Inie Benicie, Lidii Wysockiej czy Helenie Grossównie. Robiąc karierę sceniczną w najważniejszych rewiowych teatrach (Sfinks, Perskie Oko) w latach 1920–1925, nie zapukała do właściwych drzwi twórców filmowych, choć jej mężem był reżyser. Pod koniec lat 30. XX wieku zagrała w trzech ważnych produkcjach kinowych, które szczęśliwie zachowały się do dzisiaj.

Naprawdę nazywała się Stanisława Alicja Zielińska – do końca lat 20. używała pseudonimu Lili Liana . Gdzie i kiedy się urodziła, nie wiadomo. Różne źródła podają, że na świat przyszła w 1904 roku – inne, że w 1911 roku… Charakteryzowała się wyjątkową urodą i uznanym współcześnie za kanon kobiecego piękna – ciałem.

Jadwiga Smosarska - "Po prostu Jadzia, ale jak to brzmi".

Jadwiga Smosarska, nazywana przez wszystkich zdrobniale Jadzią, urodziła się 23 września 1898 roku w Warszawie przy ulicy Mazowieckiej. Jej debiut sceniczny pod pseudonimem Sarska miał miejsce w Teatrze Letnim 16 sierpnia 1918 roku i okazał się sporym sukcesem. Chwilę później podjęła studia w Warszawskiej Szkole Dramatycznej, którą ukończyła w 1920 roku. Do wybuchu II wojny światowej występowała na deskach kilku teatrów: Rozmaitości, Polskiego, Małego, Letniego, Nowego oraz Wielkiego.

26 lutego 1935 roku została żoną inżyniera dróg i mostów, Zygmunta Protassewicza. Wspólnie zamieszkali w okazałej czternastopokojowej willi przy ulicy Naruszewicza 15 na warszawskim Wierzbnie.

Gdzie jest Ziutek Kudła?

Pamiętamy go z roli Jurka Malicza – filmowego brata Jadwigi Smosarskiej w komedii „Jadzia” z 1936 roku. Z relacji ekipy wiemy, iż wówczas młody aktor miał 10 lat, czyli możemy przypuszczać, że Józef Kudła (zwanym Ziutkiem) urodził się ok. 1926 roku, prawdopodobnie w Warszawie.

Ziutek był tancerzem baletowym. Uczęszczał do Szkoły Baletowej przy Teatrze Wielkim Opery i Baletu w Warszawie. Na zdjęciu z prób w 1937 roku, znajdującym się w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego, Ziutkowi partneruje  Jerzy Gogół (1922-1996), który po wojnie zrobił wielką karierę jako tancerz, choreograf i pedagog. Kiedy Jerzy Gogół debiutował w Teatrze Wielkim w 1938 roku, Ziutek Kudła był już znaną dziecięcą gwiazdą, która występowała w filmach u boku najpopularniejszych artystów – Jadwigi Smosarskiej, Aleksandra Żabczyńskiego, Franciszka Brodniewicza czy Michała Znicza. Oprócz roli w „Jadzi”, grał głównie epizody m.in. w filmach „Dwie Joasie”, „Florian”, „Manewry miłosne”, „Młody las”…

Franciszek Brodniewicz - profesjonalny dżentelmen.

Franciszek Brodniewicz. Aktor – amant z urokiem prawdziwego przedwojennego dżentelmena. Przystojny, elegancki, pełen miłości do kina, a jednocześnie bardzo sumiennie podchodzący do pracy nad każdą ze swych ról, wymyka się standardowemu kanonowi ówczesnego aktora – amanta, do których zaliczani byli bez wątpienia Eugeniusz Bodo, Aleksander Żabczyński czy Adam Brodzisz.

Za każdym razem, kiedy pojawiał się na ekranie, choćby grał postać najbardziej niewdzięczną - było w nim coś takiego, co nie pozwalało całkowicie potępiać jego bohatera. Czy byłby to zdradzający kochanek, przebiegły uwodziciel albo beztroski bawidamek - Franciszek Brodniewicz kreował te postacie w sposób wyjątkowy. Nie był amantem o klasycznej urodzie. Był tajemniczy i czarujący. Te cechy również oddawał swoim postaciom w filmie...